Seniai, seniai, senieji slavai (Rusijos ir Ukrainos srityje, stepėse) turėjo savotišką pirties įrengimo technologiją. Pirtis būdavo įrengiama tiesiog palapinėse, kuriose kūrenamas židinys, židinyje akmenys įkaitinami iki raudonumo, karštas garas šildo besiperiančius. Rusiškos pirties įrengimas kas met tobulėjo. Kaip ir baltai, slavai pirtis pradėjo statyti rastines. Rusiškos pirties įrengimas 10 amžiuj, kuomet pradėjo klestėti pirtys, buvo įrengiamos Kijevo Rusijos valdovams, tam, kad jie jie kasdien galėtų pasimėgauti pirties teikiamais malonumais. Tai būdavo ir apsiprausimo, ir apsivalymo, ir gydomasis rutualas. Jau nuo 17 a. Rusijoje pradėtos įrenginėti visuomeninės pirtys. Jos buvo santykinai mažos, todėl laikui bėgant pasidarė per mažos aptarnauti didelį srautą žmonių. Atšiaurios oro sąlygos ir prastas susisiekimas lėmė didžiulį rusiškos pirties – banios populiarumą. Rusiškos pirties įrengimas asocijuojasi su sveikata, jos teigiamu poveikiu kūnui. Tuo metu pirtis buvo bene vienintelė gydomoji priemonė nuo įvairių ligų.

Tradiciškai taip vadinama pirtis, kurios garinėje pasiekiama didelė, apie 40-80 % drėgmė ir karštis siekia apie 50 – 70 laipsnių. Rusijoje šiuo metu įprasta vadinti pirtis, kuriose kaitinimui naudojamos metalinės krosnys su akmenų įkrova ar elektrinės krosnelės, saunomis. Taigi lieka, kad rusiška „bania“ – tai pirtis, kurioje akmenys įkaista nuo tiesioginės liepsnos mūrinėje krosnyje, o garas išgaunamas ant įkaitusių akmenų pilant vandenį. Tokios pirtys Rusijoje vadinamos baltosiomis pirtimis, taip jas išskiriant iš seniau statytų dūminių „juodųjų“ pirčių . Baltųjų pirčių pagrindinis bruožas – mūrinė krosnis su kaminu, o svarbiausia ypatybė – daug garų, vanojimasis lengvais garais, kūno staigus ataušinimas šaltu vandeniu ar sniegu.

Gal dar rusiška pirtimi galima vadinti tarybinių laikų dideles populiarias visuomenines pirtis( „obščestvennaja bania“), kurioms garas buvo tiekiamas iš centrinio šildymo sistemos, kaip dabar į radiatorius. Garas ateidavo į vanojimosi patalpą labai karštas, apie 95 laipsnių temperatūros. Tuo garu buvo apšildoma ir prausimosi patalpa su dušais ir skardinėmis talpomis.

Lietuvoje rusiškomis pirtimis dažnai vadinamos dabar įrenginėjamos pirtys, šildomos metalinėmis suomiškomis, rusiškomis, estiškomis ar lietuviškomis malkinėmis krosnelėmis su dideliu akmenų kiekiu, kuris suteikia galimybę pasiekti didelę patalpos drėgmę ir pakankamą karštį.