fbpx

Pirties nauda moterims

Daugelyje Suomijos provincijų anksčiau moterys gimdydavo saunose. Vėliau moksliškai buvo įrodyta, kad sauna, ypač "juodoji" (be dūmtraukio), turėjo bakterijas naikinančių savybių. Be to, pirtis - visada atskira patalpa, kur daug šilumos ir vandens, o tai gerai veikia ir gimdyvę, ir naujagimį.
Dabar kiti laikai, bet pirtis neprarado savo reikšmės - jeigu joje ir nebegimdoma, tai be pirties neišsiverčiama ruošiantis gimdyti.
Vokiečių proforius N. Klausas mano, kad gimdoma lengviau ir greičiau, jei nėščioji teisingai naudojosi sauna. Pavyzdžiui moterys, nėštumo periodu reguliariai lankiusios pirtį, gimdo vidutiniškai apie 5 val., o nesilankiusios pirtyje - 15 val. 96,6 proc. pirtį lankiusių nėščiųjų moterų gimdo normaliai, naujagimio svoris geras. Taip pat nustatyta, kad maždaug 80 proc. maitinančių moterų pirtis pailgina laktacijos laikotarpį.
Suomių medikai tvirtina, kad pirtis gerai veikia visų moterų, kurių nėštumas normaliai vystosi, organizmą. Šiuo periodu geriau tinka sausos pirtys. Vis dėlto rekomenduojame pasikonsultuoti su gydytoju.
Nuo seniausių laikų vaikai pirtyse kaitindavosi drauge su suaugusiais. Pirtis ir gydė (ypač nuo peršalimų), ir grūdino. Dabar vaikai dažnai serga staigiai pakitus aplinkos temperatūrai ir drėgmei. Čia pirtis labai gali padėti. Patikėkite, tai pagrįstas tvirtinimas.
Į pirtį gali eiti kiekvienas vaikas, jei tik nekyla kontraindikacijų. Pirmą kartą vedant į pirtį, vaiką reikia paruošti morališkai, pavyzdžiui, galima papasakoti apie karštas dykumas, apie tolimają Afriką ir pan. - trumpai sakant, jį sudominti, pažadinti norą pabūti "pasakų šalyje", kuri yra ir čia, šalia, mūsų mieste. Jokiu būdu prievarta nesitempkite vaiko į pirtį, tuo labiau garinę.
Pirmą kartą garinėje vaikas gali būti tik 1-1,5 min. (oro temperatūra plius 50-60°C, drėgnumas 25  proc.). Prieš periantis, garinę reikia gerai išvalyti ir išvėdinti. Kad būtų lengviau kvėpuoti, patarkite mažajam "pirtininkui" rankas laikyti prie nosies ir kvėpuoti į jas.
5-8 kartus pabuvę pirtyje (1-2 kartus per savaitę, pvz., antradieniais ir penktadieniais, po 1-1,5 val. iki pietų), paprastai vaikai adaptuojasi. Tada garinėje gali jau būti kokią minutę ilgiau, o po 1-1,5 mėnesio ir  4-5 min. Porą minučią pabuvus garinėje, 7-10 min. reikia pailsėti gerai išvėdintoje patalpoje, kur netraukia skersvėjis. Jei yra seklus baseinas, tegul vaikas tenai pažaidžia kokias 3-4 min. (vandens temperatūra plius 26-28°C). Po to gali dar kartą eiti į garinę (3 min.).
Įdėmiai stebint reakciją, galima vaikus pratinti prie kontrastinių procedūrų. Patirtis rodo, kad vaikai greitai pripranta prie temperatūros pokyčio - ir duše, ir baseine, ir vonioje. Tai daroma taip: pasikaitinęs garinėje ar karštame duše, vaikas pabūna vėsiame (20°C) duše ar vonioje, po to vėl kaitinasi. Kai pripras, temperatūra palaipsniui mažinama iki 10°C. Žinoma, negalima leisti vaikui persišaldyti. Jei grūdinimui naudojamas baseinas, vaikas jame turi būti aktyvus - plaukioti ar daryti pratimus.
Pirtyje reikia atsižvelgti į kiekvieno vaiko organizmo ypatybes. Antai vaikų odos paviršius ir kūno masės skirtumas yra didesnis nei suaugusiųjų. Todėl vaikai greičiau už suaugusius įkaista garinėje ir greičiau atvėsta, išėję iš jos. Taigi pirtyje vaikus reikia saugoti ir nuo perkaitimo, ir nuo peršalimo.
Per vieną maudymąsi vaikai neturi eiti į garinę daugiau kaip 3 kartus ir karštyje būti ne ilgiau kaip 10-12 min., o pasikaitinus daryti 6-10 min. pertraukėles. Jei yra sąlygos, tegul vaikai garinasi gulėdami arba bent sėdėdami. Tik ne stati! Garinėje su vaikais būtinai turi būti ir suaugęs, gerai žinantis, kaip teisingai kaitintis, o atsiradus reikalui, mokantis suteikti pagalbą.

Kontaktai

 

UAB "ELUCIDA" Pirčių pasaulis

Kaunas Draugystės g 19.
Vilnius Žirmūnų g. 68,

Tel. 865761711 Kaunas
Tel. 865750074 Vilnius
El. paštas: kaunas@pirciupasaulis.lt
vilnius@pirciupasaulis.lt

 

 
UA-72377765-1