fbpx

Rusiškos pirties istorija

Kokios populiarios buvo senosios Maskvos pirtys, žinome iš senosios Maskvos buities tyrinėtojo, rašytojo V. Giliarovskio kūrinių. Jis teigė, kad "vienintelė vieta, kurios neaplenkė nė vienas maskvietis - pirtis". Ir pridūrė: "Maskva be pirties - ne Maskva".


XVII a. pradžioje Maskvoje atsirado pirmosios mokamos pirtys. Jose maudydavosi ir perdavosi visi kartu - moterys vienoje pusėje, vyrai - kitoje. Ir niekas nedrįsdavo pasakyti ką nors vulgaraus, nebent kartais tik šmaikščiu žodeliu persimesdavo, o jei kas akim žlibinti pradėdavo, tai tokį nenaudėlį kaipmat laukan išmesdavo, o sargas ir pirties savininkas taip išvainodavo, kad kita sykį ramus kaip avinėlis būdavo. Vėliau išėjo įstatymas, griežtai draudęs "vyriškos lyties žmogui, vyresni  kaip septyneri metai, eiti į apmokamos pirties moterų skyrių, o moteriškos Iyties žmogui - į vyrų skyrių".


Pirčių šeimininkai šią "problemą" nesunkiai išsprendė: vidury pirties pastatė krosnį, tokiu būdu pirtį perskirdami į dvi dalis, be to, iškirto dvejas duris, atskirai vyrams ir atskirai moterims vaikščioti.


Pirtis statė beveik prie visų Maskvos upių ir upeliūkščių, net priekūdrų, kad išsipėrę lankytojai galėtų išsimaudyti ar eketėn pasinerti.


Praėjusiame šimtmetyje garsiausios buvo Sandunovų ir Kinų (dabar Centrinė) pirtis.


...Tarp Pirmosios Neglinajos ir Antrosios Neglinajos (anksčiau Zvonarna skersgatvių) buvo Petro teatro aktorių Silos Nikolajevičiaus ir Jelizavetos Semionovnos Sandunovų dvarelis. Priešais, kitoje Neglinajos upelio pusėje, dykvietėje tarp dviejų tvenkinių,stovėjo Avdotjos Lomakinos pirtis. Nors vieta buvo atkampi, o pirtys nešvarios, žmonių visada būdavo sausakimša, nes aplinkui kitų pirčių nebuvo. 1806 m. Sandunovai pastatė dideIę akmeninę pirtį (ją ir dabar vadina Sandunovų pirtimi) ir išnuomojo ją Lomakinai.


Maskvos pirtyse buvo neregėti patogumai, ir netrukus jos tapo įvairiausių žmonių susibūrimo vieta. Pamatęs, kad Sandunovų pirtis yra nepaprastai pelninga, fabrikantas ir pirklys Chludovas nutarė pastatyti naują, dar patogesnę ir modernesnę. Tai būsimoji Centrinė pirtis, pastatyta (pirmas korpusas - 1881 m.) "juodnugarių" pirties vietoje (tuomet ji vadinosi Kinų - pagal skersgatvio pavadinimą).


Nenorėdami nusileisti konkurentui, Sandunovų pirties savininkai ėmėsi, pirtį perstatyti, visaip ją puošdami. Restauravimo darbai užtruko trejus metus. Sandunovų pirtis ėme veikti 1896 m., paskutinio caro karūnavimo dieną.


Naujoji Sandunovų pirtis turėjo savo vandentiekį - vandenį siurbė iš Maskvos upės - tenai jis buvo švariausias. Tai viešai patvirtino principingumu ir nepaperkamumu garsėjęs mokslininkas higienistas F. Erismanas. Tuo metu Maskvoje veikė tik viena elektrinė. Sandunovų pirtyje buvo įrengta sava elektrinė. Visos patalpos - persirengimo kambariai,vanotuvės, garinės - buvo ryškiai apšviestos.


Žmogus baltu chalatu kas dvi valandos iš baseino visų akivaizdoje paimdavo vandens ir ištirdavo čia pat esančioje laboratorijoje. Vanduo baseine buvo pratekantis.


Tose pirtyse maudėsi ir Gribojedovo, ir Puškino laikų maskviečiai. Remdamasis kai kurių A. Puškino amžininkų liudijimu, Giliarovskis tvirtino, kad didysis poetas taip pat vanojęsis Sandunovų pirtyje ir "mėgęs gerai išsikaitinti...“


Tos pasakiškos rusiškos pirtys veikia iki šiol.

Kontaktai

 

UAB "ELUCIDA" Pirčių pasaulis

Kaunas Draugystės g 19.
Vilnius Žirmūnų g. 68,

Tel. 865761711 Kaunas
Tel. 865750074 Vilnius
El. paštas: kaunas@pirciupasaulis.lt
vilnius@pirciupasaulis.lt

 

 
UA-72377765-1