fbpx

Pirties reikmenys - įrankiai

 

Vantos

 

Viena pirties procedūrų, žinoma, yra vanojimas. Dažniausiai naudojamos trijų rūšių tradicinės vantos – beržo, ąžuolo, kadagio. Vyrai paprastai vanojasi ąžuolinėmis, o moterys – beržinėmis vantomis. Ąžuolo lapai stambesni, todėl periantis šiomis vantomis išgaunama didesnė temperatūra. Beržas yra smulkesnis, todėl beržinės vantos nesudaro aukštos pėrimosi temperatūros. Kadaginės vantos nereikėtų naudoti kaip pagrindinės, verčiau kadagio šakeles surišti su kito medžio šakelėmis. Kadaginė vanta – ir sveikatinga adatų terapija, ir masažas vienu metu. Po to pagerėja bendra savijauta ir emocinė būklė.

Vasarą ir rudenį geriau naudoti šviežiai pjautas vantas, žiemą – žinoma, džiovintas. Tik kadagį, pušį, eglę galima pjauti visus metus. Pageidautina džiovintą vantą prieš vanojimą 10 – 12 valandų pamerkti į šaltą vandenį, kad lapai suminkštėtų ir nebyrėtų.

Greta visų žinomų tradicinių vantų galima naudoti beveik visus gamtoje aptinkamus augalus, krūmus ir medžius. Vanojimo procese kiekvienas jų yra savaip naudingas, todėl reikia gerai žinoti jų savybes.

 

Medžių ir krūmų vantos:

 

Obels

Alksnio

Drebulės

Eglės

Beržo

Alyvos

Diedmedžio

Ievos

Jazmino

Kadagio

Kaštono

Klevo

Lazdyno

Liepos

Uosio

Ąžuolo

Juodosios tuopos

Šermukšnio

Pušies

Karklo

Sausmedžio

Juodojo serbento

Vinkšnos

Gluosnio

 

Žolinių augalų vantos:

 

Paprastojo apynio

Kraujažolės

Paprastosios bitkrėslės

Didžiosios usnies

Izopo

Ajero

Kanapės

Medetkos

Ramunėlių

Kmynų

Česnakų

Levandų

Gelsvės

Melisos

Dilgėlės

Gvazdiko

Paparčio

Petražolių

Pelėžirnio

Rūtų

Šalavijo

Čiobrelio

Pelyno

Kiečio

Vingiorykštės

 

 

Karščio poveikis organizmui

 

Kas vyksta mūsų kūne ir jo organuose, kai pirtyje atsiduodame šilumos poveikiui? Kur slypi pirties gydomasis efektas? Pirties garo veikiamas organizmas patiria naudingą „sukrėtimą“. Kraujo srautas sustiprėja odos paviršiuje bei raumenyse, o smegenyse – susilpnėja. Dingsta psichinė įtampa, atsipalaiduoja raumenys, organizmas greitai pailsi bei tarsi atsinaujina. Todėl patyrus stresą, nervinę įtampą, didelius fizinius krūvius, patariama eiti į pirtį. Nuosaikus pirties procedūrų ritmas ir teigiamas jų fiziologinis poveikis nervų sistemai padeda atsipalaiduoti nuo nemalonių išgyvenimų, pamiršti kasdienius rūpesčius ir įgyti naujų jėgų. Svarbiausia pirtyje – nuosaikumas. Tegul kūnas pamažu pratinasi prie šilumos krūvio. Kad pirties procedūra vyktų sklandžiai, reikia žinoti, kaip šiluma ir garas veikia mūsų organizmą.

 

Gamtinis gydymas pirtyje

 

Vandens kultas – vienas seniausių. Apsiplovimas yra apsivalymo ir išgryninimo ritualas, atgaivinantis jėgas, fizinę ir dvasinę būklę. Pirtis yra geriausia vieta, kuriuoje visa tai įgyjama.

Pirtyje vanduo pirmiausia yra nepakeičiamas šilumos nešėjas, galįs veikti kūną įvairiais šilumos kiekiais. Vanduo beveik 30 kartų laidesnis šilumai nei oras. Tai geriausiai pastebima vasarą, kai per keletą minučių drungnas vanduo, iš kūno šalindamas šilumos perteklių, mums suteikia žvalumo. Todėl šlapios pirtys yra ekonomiškesnės nei saunos. Pirtyje turi būti tiek daug vandens, kad bet kada galėtumėte tinkamai nusiprausti. Pirties procedūrų metu vanduo vanduo nuo kūno ne tik pašalina nešvarumus, bet nuplauna ir energetinę taršą.

Apsiplovimas duše – ypač efektyvus, nes vanduo ten teka stipriomis srovelėmis, veikiamas spaudimo jėgos. Šiuo atveju kūnui atliekama ne tik kontrastinė procedūra, bet ir masažas.

Ištirpusio ledo vanduo dažnai vadinamas gyvuoju vandeniu, nes jam būdingos biologinio aktyvumo savybės. Todėl po vanojimosi sveika pasivolioti sniege ar išsimaudyti eketėje.

Kontaktai

 

UAB "ELUCIDA" Pirčių pasaulis

Kaunas Draugystės g 19.
Vilnius Žirmūnų g. 68,

Tel. 865761711 Kaunas
Tel. 865750074 Vilnius
El. paštas: kaunas@pirciupasaulis.lt
vilnius@pirciupasaulis.lt

 

 
UA-72377765-1