fbpx

Pirties istorija VIII dalis

 

Lietuviškų gydomųjų pirčių dvaro scenarijus

 

Gydomųjų pirčių dvarą turėtų sudaryti lietuviškų garinių pirčių atskirų statinių kompleksas:


1.    Centrinis pastatas su nusirengimo kambariais, dušais prausimuisi (lankytojai centriniame pastate nusirengia, nusiprausia, gauna specialius apdangalus (paklodes, rankšluosčius) ir jais apsisiautę eina į pasirinktas pirtis, WC, masažo kambarius su įvairių rūšių (grikių, lauko gėlių, liepų, miško, viržių) medaus masažais, baigiamuosius raminamuosius masažus su  lietuviškų eterinių augalų aliejais, medikų kabinetu, pirčių tarnautojų ir vanotojų patalpa, parduotuve pirties kepurėms, pirštinėms, vantoms, eteriniams aliejams, vaistažolių  antpilams, medumi masažui ir kitoms pirčių priemonėms (54 gydomųjų augalų vantos su lietuvišku vantų pėrimuisi paruošimu bei ypatinga pėrimo procedūrų receptūromis, 60 vaistažolinių augalų nuovirų ir antpilų, giros, alaus, medaus skiedinių sveikatinančios garinės inhaliacijos su naudojimosi receptūromis, klientų poilsio kambariais, alaus baru, kuriame būtų kepami ir rūkomi upėtakiai.  
Aplink centrinį pastatą reikėtų statyti pirtis. Gerai būtų įrengti kanalą su tekančiu aeruojamu vandeniu. Per kanalą nutiesti tiltelius į pirtis. Kanale būtų galima laikyti upėtakius, kuriuos lankytojai gaudytų ir atiduotų į alaus baro virtuvę-rūkyklą. Virtuvę-rūkyklą įrengti taip, kad klientai galėtų stebėti kaip ką tik pagautos žuvys paruošiamos (išdaromos, prieskoniuojamos ir pan.), kepamos arba rūkomos. Už pirčių būtų gerai įrengti tvenkinius maudymuisi pasipėrus.

 

2.    Baltosios molinės garinės pirtys. Pastatai turi būti pastatyti iš molio ir šiaudų mišinio. Iš lauko nutinkuoti, o viduje turi būti netinkuotos molio ir šiaudų mišinio sienos. Lubos medinės, stogas šiaudinis. Pastatas turi turėti dvi patalpas: priepirtį su poilsio suolais, sienos ir grindys gali būti medinės. Grindys gali būti ir plūktinės su šiaudų dembliais (dembliai keičiami). Antra patalpa – vanotuvė su kelių aukštų drebuliniais plautais, suolu mediniams kubilėliams vandeniui ir vantų šutinimui ir kaušams sudėti. Šiose pirtyse reikia sumūryti specialias krosnis su kaitinamais akmenimis ir karšto vandens baku. Pirtyse įrengti kanalizaciją, ventiliaciją, elektrifikuoti, turi būti temperatūros matuokliai. Gerai būtų prie pirties pastatyti atvirą verandą, kurioje būtų galima pasipėrus atsigaivinti grynu oru. Šalia pastato turi būti pastogė beržinėms malkoms laikyti.

 

3.    Baltosios rąstinės garinės pirtys. Pastatai statyti  iš pušų, - iš rąstų su durimis, langeliais. Lubos medinės, stogas medinių skiedrų. Pastatas turi turėti dvi patalpas: priepirtį su poilsio suolais, stalu, gali būti židinys, sienos ir grindys medinės. Antra patalpa – vanotuvė su drebulės lentų sienomis, kelių aukštų drebulės plautais, suolu mediniams kubilėliams vandeniui ir vantų šutinimui ir kaušams sudėti. Šiose pirtyse reikia sumūryti specialias krosnis su kaitinamais akmenimis ir karšto vandens baku. Pirtyse įrengti kanalizaciją, ventiliaciją, elektrifikuoti, turi būti temperatūros ir drėgmės matuokliai. Gerai būtų prie pirties pastatyti atvirą verandą, kurioje būtų galima pasipėrus atsigaivinti grynu oru. Šalia pastato turi būti pastogė beržinėms malkoms laikyti.

 

4.    Juodosios (dūminės) garinės pirtys. Pastatai statyti iš pušų rąstų su durimis, bet be langų su anga lubose ir stoge dūmams išeiti. Sienos rąstinės, lubos medinės, stogas medinių skiedrų. Pastatas turi turėti dvi patalpas: priepirtį su poilsio suolais, stalu, gali būti židinys, sienos ir grindys medinės. Antra patalpa – vanotuvė su kelių aukštų drebulės plautais, suolu mediniams kubilėliams vandeniui ir vantų šutinimui ir kaušams sudėti. Vanotuvių viduryje reikia sumūryti atvirą židinį. Šiame židinyje virš kūrenamų malkų kaitinami akmenys ir bakas su karštu vandeniu. Pirtyse turi būti ypatingai gerai įrengta ventiliacija, kanalizacija, elektrifikuotos, turi būti temperatūros ir drėgmės matuokliai. Gerai būtų prie pirties pastatyti atvirą verandą, kurioje būtų galima pasipėrus atsigaivinti grynu oru. Šalia pastato turi būti pastogė malkoms laikyti.

 

5.    Krūsninės garinės pirtys. Pastatai statyti tik iš liepos medžio, -  liepos medžio rastų su durimis, langeliais. Sienos – liepos medžio lentų, lubos liepos medžio, šiaudinis stogas. Pastatas turi turėti dvi patalpas: priepirtį su poilsio suolais, stalu, sienos ir grindys medinės. Antra patalpa – vanotuvė su kelių aukštų liepos medžio plautais, suolu mediniams kubilėliams vandeniui ir vantų šutinimui ir kaušams sudėti. Šiose pirtyse reikia sumūryti specialias krosnis su kaitinamais akmenimis, karšto vandens baku ir šildomais priemūriais, išeinančiais į priepirtį, - ant šių šiltų priemūrių po vanojimosi atsigaivinama. Pirtyse įrengta kanalizacija, ventiliacija, elektrifikuotos, turi būti temperatūros ir drėgmės matuokliai. Gerai būtų prie pirties pastatyti atvirą verandą, kurioje būtų galima pasipėrus atsigaivinti grynu oru. Šalia pastato turi būti pastogė malkoms laikyti.

 

6.    Kuršiškos sauso oro pirtys su vaistažolių inhaliacija. Pastatai statyti iš pušų rastų su durimis, langeliais. Sienos – drebulės medžio lentų, lubos medinės, nendrinis stogas. Pastatas turi turėti dvi patalpas: priepirtį su poilsio suolais, stalu, gali būti židinys, sienos ir grindys iš drebulės medžio. Antra patalpa – vanotuvė su kelių aukštų drebulės plautais. Vanotuvių viduryje reikia sumūryti uždarą židinį. Šiame židinyje virš kūrenamų malkų kaitinami akmenys. Ant įkaitintų akmenų užlašinami vaistažolinių augalų antpilai arba nuovirai. Šiose pirtyse žmonės nedaro karšto garo, o kaitinasi karštame ore ir retsykiais darosi vaistažolių inhaliacijas. Pirtyse įrengta kanalizacija, ventiliacija, elektrifikuotos, turi būti temperatūros ir drėgmės matuokliai. Gerai būtų prie pirties pastatyti atvirą verandą, kurioje būtų galima pasipėrus atsigaivinti grynu oru. Šalia pastato turi būti pastogė malkoms laikyti.

 

7.    Žemaitiškos kubilinės pirtys. Pastatai statyti iš pušų rastų su durimis, langeliais. Sienos – iš drebulės lentų, lubos medinės, šiaudinis stogas. Pastatas turi turėti dvi patalpas: priepirtį su dideliu šalto vandens kubilu, į kurį išsipėrus pasimurkdoma, poilsio suolais, stalu, gali būti židinys, sienos ir grindys medinės. Antra patalpa – vanotuvė su kelių aukštų liepos medžio plautais, lietaus, šaltinio (arba šulinio) ir jūros vandenio skroblo kubilais. Vanotuvėje įrengta speciali krosnis akmenims kaitinti, akmenys imami specialiomis žnyplėmis ir metami į kubilus su vandeniu garui sudaryti. Pirtyse įrengta kanalizacija, ventiliacija, elektrifikuotos, turi būti temperatūros ir drėgmės matuokliai. Gerai būtų prie pirties pastatyti atvirą verandą, kurioje būtų galima pasipėrus atsigaivinti grynu oru.

 

8.    Žeminės garinės pirtys, įrengtos žemėje. Tai žemėje iškastos pirtys, sienos sutvirtinamos arba nužievintų karklų pynutėmis arba nužievintų karklų kartimis, lubos drebulės medžio, stogas apklotas velėna. Pirtyje turi jaustis žemės ir karklų aromatas. Į pirtį yra nulipama laipteliais iš storo drebulės medžio. Pirtis turi turėti dvi patalpas: priepirtį su dideliu šalto vandens kubilu, į kurį išsipėrus pasimurkdoma, poilsio suolais, sienos ir grindys medinės. Grindys gali būti ir plūktinės su šiaudų dembliais (dembliai keičiami). Antra patalpa – vanotuvė su drebuliniais plautais, suolu mediniams kubilėliams vandeniui ir vantų šutinimui ir kaušams sudėti. Šiose pirtyse reikia sumūryti specialias krosnis su kaitinamais akmenimis ir karšto vandens baku. Pirtyse įrengti kanalizaciją, ventiliaciją, elektrifikuoti, turi būti temperatūros matuokliai. Gerai būtų prie pirties pastatyti atvirą verandą, kurioje būtų galima pasipėrus atsigaivinti grynu oru. Šalia verandos turi būti pastogė malkoms laikyti.

 

9.    Kubilai su karštu vandeniu lauke po atviru dangumi. Viename kubile turėtų tilpti 6-8 žmonės. Šalia kubilų reikėtų įrengti kabinas apsiaustams (rankšluosčiams, paklodėms) pasidėti. Geria būtų kubilus statyti prie tvenkinių, kuriuose įkaitę lankytojai galėtų atsigaivinti. Šalia kubilų turėtų būti įrengta malkinė.

 

10.    Karšto gydomojo purvo baseinas, kuriame klientai panardinami iki kaklo. 9 metrų ilgio, 6 metrų pločio, 1,50 m gylio apšildomomis sienomis ir grindimis baseinai, pripildyti gydomosios ekologiškai švarios suspensijos NOOE (Lietuvos ežerų sapropelio). Baseine, palei ilgąsias sienas reikėtų įrengti suolus, kad klientas, atsisėdęs ant suolo į gydomąją suspensiją galėtų panirti iki kaklo. Apie baseiną turėtų būti išklota plytelėmis, kuriomis nebūtų galima paslysti, taip pat įrengta kanalizacija. Virš baseino galima įrengti stumdomą gaubtą. Šalia baseino reikia įrengti kabinas apsiaustams (rankšluosčiams, paklodėms) pasidėti ir dušinę su galingais dušais, suspensijai nusiplauti.

 

Žmogus, pakliuvęs į tikrų lietuviškų garinių pirčių kompleksą, gautų ne tik teikiamų paslaugų sąrašą, jų gydomąjį poveikį žmogaus organizmui, bet ir norėdamas patirti visas gydomąsias procedūras, noromis nenoromis čia turėtų lankytis mažiausiai keletą mėnesių iš eilės. Tad prie pirčių komplekso ateityje būtų galima įrengti specialią valgyklą su specialiu gydomuoju maistu bei sveikatinančiais alaus, girų bei sulų gėrimais. Bet apie tai jau kitame straipsnyje.

 

Straipsnio autorius: Pirties ekspertas

Kontaktai

 

UAB "ELUCIDA" Pirčių pasaulis

Kaunas Draugystės g 19.
Vilnius Žirmūnų g. 68,

Tel. 865761711 Kaunas
Tel. 865750074 Vilnius
El. paštas: kaunas@pirciupasaulis.lt
vilnius@pirciupasaulis.lt

 

 
UA-72377765-1