fbpx

Pirtys. Pirties procedūros

Sunku pasakyti, kada žmogus sąmoningai pradėjo atlikti tuos veiksmus, kuriuos šiais laikais vadiname „pirties procedūra“. Tačiau jei pirties idėjos pradžia laikysime karštus akmenis, kurie per sąlytį su vandeniu paskleidžia garus, tai pirties atsiradimo pradžios, ko gero, reikėtų ieškoti Akmens amžiuje.

Beveik visuomet, siekiant kokių naujų dalykų, kartais – svetimų ir neįprastų, pamirštami paprasti, nesudėtingi, savi dalykai. Todėl, deja, mūsų dienų nepasiekė ir visos žinios apie senovinį pirties meną. Vienas kertinių tradicinės kinų medicinos akmenų – teorija apie penkis pagrindinius Gamtos, Žemės ir Gyvybės elementus. Tokią jų struktūrą būtų galima pavaizduoti taip: Žemėje, kuri yra visos žemiškosios būties centras, sąveikauja Ugnis, Žemė, Metalas, Vanduo ir Medis. Kai yra visų paminėtųjų elementų pusiausvyra, Gamtoje vyrauja harmonija – darna.

Neįmanoma tiksliai nurodyti, kokiame krašte ar šalyje pirmą kartą žmonijos istorijoje pradėtos statyti tokios patalpos, kuriose žmonės, išmoningai naudodami ugnį, vandenį, akmenis ir medį, išmoko valyti savo organizmą, tinkamai atlikti švaros procedūras, gydyti. Vieni seniausiųjų liudijimų apie vandens procedūras rasti Senovės Egipto papirusuose, piešiniuose ant indų ir išlikusios sieninės tapybos pavyzdžiuose.

Skirtinga kultūra, religija ir klimato sąlygos kiekvienoje šalyje bei valstybėje lėmė skirtingas gydomosios pirties tradicijas. Beveik visų didžiųjų religijų knygose – šventraščiuose paminėtos higieninės vandens procedūros pirtyje.

Mūsų laikais pirtis – ne vien sveikatos  ir žvalios nuotaikos palaikymo priemonė. Ji dar ir sutelkia į būrį gerus draugus.

Pirties šiluma tarsi palaiko ir žmogiškąją širdies šilumą, geranoriškumą, skatina draugiškus pokalbius. Kai siekiama suprasti vienas kitą, atsiranda savitarpio pasitikėjimas. Kinų gydytojų nuomone, šilumos gausa – būtina sveikatos ir geros nuotaikos sąlyga. Pirtis atskleidžia žmogaus individualumą, padeda į gyvenimo įvykius pažvelgti filosofiškesniu žvilgsniu. Visą pirties ritualų kompleksą atlikti reikia lėtai, neskubant. Įbėgti į pirtį tik valandėlei – tai tas pats, kas uostyti rožių žiedus per dujokaukę. Pirtyje paprastai gimsta įdomūs, malonūs, rimti ir giliamintiški, kartu – ir linksmi bei nesuvaržyti pokalbiai.

 

Kontaktai

 

UAB "ELUCIDA" Pirčių pasaulis

Kaunas Draugystės g 19.
Vilnius Žirmūnų g. 68,

Tel. 865761711 Kaunas
Tel. 865750074 Vilnius
El. paštas: kaunas@pirciupasaulis.lt
vilnius@pirciupasaulis.lt

 

 
UA-72377765-1