fbpx

Lietuvos pirtys šiandieninėje visuomenėje

Šių laikų pirtys Lietuvoje yra skirstomos į: visuomenines miestų pirtis, nuomojamas arba veikiančias komerciniais tikslais pirtis, individualias kaimo vietovių pirtis, individualias miesto gyventojų pirtis, pirtis veikiančias sporto kompleksuose taip pat vandens parkuose. Tačiau atokesniuose nuo miestų kaimeliuose dar vis galima būtų rasti ir sudėtinių, kelių sodybų ar kiemų bendrai naudojamų pirčių.

 

Visuomeniniais tikslais naudojamos pirtys buvo statomos praeitame 6-ame – 7-ame dešimtmetyje. Dabar jos  nedaug pakitusios, gan neišvaizdžios, bet dažniausiai tokios pirtys turi puikų vietos mėgėjų, pirtininkų vertinamą garą. Tačiau gaila, jog šios pirtys beveik nepatraukia dėmesio vietos savivaldybių. Pastebima tik tai, jog anaiptol tik stengiamasi jas kuo greičiau privatizuoti arba net visai uždaryti. Dažniausiai vietos gyventojai bando tam priešintis, bet jų balsas mažai pasiekiamas valdininkų ausims.

 

Komerciniais tikslais naudojamos pirtys pastaruoju metu daugiausiai veikia kaimo turizmo sodybose. Tačiau užuot būtų stengiamasi atgaivinti senųjų kaimo pirčių papročius, šiandieniniai pirties lankytojai savotiškai tęsia dar sovietmečiu suformuotą tradiciją. Pirtyse nedideliame „gerų  draugų" rate švenčia, atsisakydami blaivaus proto, kasdienių moralės normų ir kitų svarbių apribojimų (tiesiog pirtinasi palikdami didžiulę laisvę savivaliavimui). Kol vis dar gyvuoja tokių „girtųjų pirčių" paklausa, žinoma, yra ir pasiūla. Todėl, kad ir kaip būtų gaila, šiandieninės kaimo turizmo sodybų pirtys dažnai pritaikytos ne kokybiškam poilsiui, tikros pirties mėgavimuisi, bet ilgam ir gausiam pasisėdėjimui prie popirtinio stalo (dažniausiai įvairios jaunimo šventės). Tokios pirtys mažai ką turi bendro su tikrąja Lietuvos sodybų, kaimų vietovių pirčių tradicija. Pirmiausia, turėtume pripažinti, kad pastaruoju metu dauguma jų yra taisyklingai, gerai įrengtos ir jomis patogu naudotis. Jau tapo įprasta jose turėti visus patogumus : šiltą ir šaltą vandenį, WC, apšildomą poilsio kambarį ir kt. Pastaruoju metu pastebimas bandymas atsigręžti į vis gausėjančių sveikos pirties mėgėjų poreikius, jų pojūčius pirtyje taip tobulinant ir gerinant pirties įrangą, gražinant aplinką. Taip pat populiariu prestižu tampa baseinų (su povandeninio masažo srovėmis), karšto vandens kubilų įrengimas.

 

Individualiai naudojamos asmeninės pirtys išties labai įvairios: nuo tradicinių kaimo sodybų dūminių pirtčių iki labai brangių, prestižinių ir kokybiškai įrengtų pirčių šiuolaikiniuose būstuose. Savininkai jų įrengimą dažnai patiki specializuotoms pirčių įmonėms, kurios visus darbus atlieka kokybiškai, taisyklingai, suteikdami garantijas. Kita dalis bando savo jėgomis, pasitelkdami specialistų patarimais ir nurodymais. Tačiau blogiausia, kai žmonės bando įsirengti pirtis nesiteiraudami specialistų, nežinodami įvairių niuansų ir taip pridarydami daug technologinių klaidų, kurios labai stipriai atsiliepia pirties kokybei (laikui bėgant tai pastebite). Dažnai tai būna: blogai įrengta ventiliacija, netinkamai sumontuojamos sienos ir visa patalpa, prastas pirties išplanavimas, netinkamas krosnelės galingumas (jis apskaičiuojamas pagal pirties dydį ir kitus niuansus). Jei norite taisyklingos ir ilgaamžės pirties, drąsiai vadovaukitės specialistų patarimais, pasiūlymais, kurių dėka išvengsite klaidų ir įsirengsite norimą, gerą pirtį!

 

Sporto kompleksuose esančios pirtys iš pradžių buvo skirtos tik sportuojantiems ar vandens procedūras (baseinus) lankantiems žmonėms, tačiau pastaruoju metu šiose pirtyse dažnai lankosi visi norintys t.y. ne būtinai sportuotuoti apsilankę klientai. Tokiuose kompleksuose įrengtos pirtys Lietuvoje yra technologiškai beveik tobuliausios. Šiuose kompleksuose dažniausiai yra bent dvi skirtingo klimato (kombinuotos) pirtys, taip pat būna įrengti baseinai su vandens masažinėmis srovėmis, be abejo norintiesiems vietoje suteikiamos net masažo paslaugos. Tokios pirtys tarp šiuolaikinių piliečių yra gana populiarios. Jų lankytojai – naujovių, kokybiško poilsio bei gerų emocijų išsiilgę klientai, pasiruošę investuoti į savo sveikatą, emocinius pojūčius ir kokybišką poilsį.

Konstruojant pirtis Lietuvoje daugiausia dėmesio kreipiama jos išvaizdai, interjerui, reprezentatyvumui, ir taip pat ekonomiškumui. Tai rodo, jog visuotinė „gurmaniška“ pirties kultūra Lietuvoje dar nesusiformavo, taip pat kol kas dar ne tokia paklausi specializuota tikros pirties paslaugų rinka. Tikrosios, teisingos pirties kultūrą bando formuoti 2004 m. įkurta VšĮ „Pirties akademija", kuri šiuo metu intensyviai organizuoja pirties renginius ir pirties meistriškumo kursus. Taip pat yra ir savarankiškai dirbančių pirtininkų, pravedančių tikrus pirties seansus su visomis procedūromis ir pamokančių svarbių pirtinimosi subtilybių. Juos žmonės gali pasikviesti į savo pirtį.

Kontaktai

 

UAB "ELUCIDA" Pirčių pasaulis

Kaunas Draugystės g 19.
Vilnius Žirmūnų g. 68,

Tel. 865761711 Kaunas
Tel. 865750074 Vilnius
El. paštas: kaunas@pirciupasaulis.lt
vilnius@pirciupasaulis.lt

 

 
UA-72377765-1